AMBULANTNÍ HYSTEROSKOPIE

Ambulantní hysteroskopie je gynekologický diagnostický a v případě nutnosti i operační výkon.

V ČR je rozšířený hlavně v nemocnicích, ale vzhledem k tomu, že výkon je ambulantní a pro pacientku jen minimálně zatěžující, se tento výkon provádí i v ambulancích, zatím však spíše vyjímečně, a to vzhledem k nákladnosti pořízení přístroje, ale i nutnosti zkušeností operatéra. Tento výkon indikuje registrující gynekolog a je alternativou pro spoustu žen, které jsou jinak kvůli odebrání vzorků či vyčištění dělohy vyslány k hospitalizaci.

Hysteroskop je optický přístroj či zařízení, který umožňuje prohlédnout dutinu děložní a diagnostikovat patologie dělohy, cíleně odebrat vzorky tkání, případně rovnou provést léčebný zákrok.

Tento výkon provádíme hlavně v narkóze – celkové anestezii – pro daleko větší komfort pro pacientku a je tedy nebolestivý, tak i bez nutnosti anestezie dle přání pacientky. Výhodou ambulantní hysteroskopie je, že s využitím kamery dokáže hysteroskopie včas odhalit i minimální změny či nežádoucí zárodky a zahájit okamžitě léčbu, není třeba hospitalizace, dle přání pacientky bez nutnosti narkózy, bez nutnosti předoperačních vyšetření a odběrů. Lze jej naplánovat v čase, který pacientce vyhovuje (např. po pracovní době), zákrok trvá velmi krátce – cca 15 minut, poté pacientka odchází po cca 30 minutách, není nutná neschopenka nebo dovolená.

Zákrok plně hradí pojišťovny, pacientka již nic nedoplácí.

Důvodem k provedení hysteroskopie je např.při nadměrné nebo nepravidelné děložní krvácení, náhodný ultrazvukový nález patologie při běžné gynekologické prohlídce, sterilita, provádí se tedy u žen, které mají problém s otěhotněním, při krvácení u žen, které již pravidelnou menstruaci nemají atd.